Подвійні стосунки в психотерапії

Чи можливо проходити курс психотерапії у свого знайомого, або навіть родича? Гадаю, стаття розкриє відповідь на це питання.

Буває, що найближчим знайомим психологом є родич, друг, сусід, бувший співробітник чи знайомий. Вам ця людина подобається, викликає багато довіри і Ви не раз бачили, як цей фахівець вправно працює й мудро відповідає на психологічні запитання. Ви знаєте усе його особисте життя, а він – Ваше. Здається, що саме він, і тільки він допоможе Вам…

Але, ні. Такий формат стосунків називається подвійним. У вас з цією людиною вже сформовані певні взаємини, виходячи із певних ролей: дружні, кровні, професійні. І не можливо починати терапевтичні, ви заплутаєтеся. Це все одно, що малювати на аркуші, на якому вже є малюнок. І ви обидва про це знаєте.

Стосунки «Психотерапевт – клієнт» — унікальні! Вони цікаві своєю «чистотою». Ви можете бути впевненим, що все сказане залишиться за зачиненими дверима, про Ваші думки будуть знати лише Ви і терапевт. Навряд чи Ви ще десь зустрінетеся, за межами кабінету. Й у Вас не виникатиме тривога, що Ваше особисте життя хтось захоче обговорювати з Вашими спільними знайомими.

Також,  Ви маєте абсолютно повне право говорити з терапевтом про те, що хочете, у тій послідовності, в якій бажаєте. Не варто хвилюватися, що терапевт вже знає інформацію про Вас від когось іншого, або від попереднього досвіду.

Те ж можна сказати про Ваші, тільки Ваші погляди на знайомих, близьких людей, роботу і стосунки. Ви їх бачите певним чином і важливо, щоб психолог «побачив» їх не своїми, а Вашими очима. Зрозумів, відчув, як саме Вам бути у цих стосунках, на цій роботі, виходячи з Вашого досвіду.

Такої «чистоти» погляду неможливо добитися при подвійних стосунках. Завжди буде спокуса, поговорити про Ваших спільних знайомих, а не про Вас.

Тому, гадаю, це чудово, що у Вас є знайомий психолог, психотерапевт. З ним можна поговорити про загальні питання, психологічні відкриття, порадитися, обсудити дещо із особистого життя. Але планувати тривалу психотерапевтичну роботу не варто. Він порекомендує Вам звернутися до колеги, якому сам довіряє, як професіоналу. А у вас буде змога залишитися з цією людиною у звичних для вас обох стосунках і ролях.