Кріпіпаста – підліткове захоплення жахами

Сучасний простір, де відбувається підліткове спілкування – Інтернет. Тут є великий вибір різних підліткових субкультур. Вони можуть бути і позитивними і негативними. Розповім у статті про один вид Інтернет-жахів, яким можуть захоплюватися підлітки. Що це і головне, як розмовляти зі своєю дитиною у разі захоплення таким неординарним хобі.

Що таке Кріпіпаста?

Якщо коротко, Кріпіпаста – це серія страшних Інтернет оповідань про підлітків, які стали вбивцями. Основна мета – налякати і вселити страх. Такі оповідання пишуться із власної фантазії прихильників жанру,  і додаються до скарбнички Кріпіпасти, після чого поширюються на форумах, у соціальних мережах.

Кажуть, що цей жанр інтернет-фольклору з’явився з появою соціальних мереж і набирав популярності, переважно серед підлітків, завдяки можливості мереж поширювати інформацію.

Спробуйте пошукати в Інтернеті – ви здивуєтеся великій кількості зображень, форумів, цілих сайтів, аніме, кліпів, коміксів та приколів про жахіття історій з Кріпіписти. Її персонажі з’являються час від часу в популярних комп’ютерних іграх, мультфільмах.

 Часто такі жахливі історії подаються, як прикол, гумор, що супроводжується підлітковим сміхом. Підлітки так жартують: ріжуть руки, тіло, вбивають, займаються насиллям, вступають в сексуальні стосунки, незалежно від статі й віку. Складається враження, що нічого серйозного не відбувається, просто підлітки розважаються.

 А, між іншим, розваги персонажів Кріпіпасти для частини підлітків авторитетні! Я б навіть сказала, являються зразком, з яким реальний підліток ідентифікує свою агресію.

Персонажі Кріпіпасти

Кріпіпаста має багато своїх персонажів, які щоразу оновлюються фантазією прихильників. Основні: Слендермен, Вбивця Джефф, Безокий Джек, Тікі-Тобі, Потопленик Бен, Худі, Кривавий художник тощо.

Розповім про двох основних, щоб мати уяву.

Вбивця Джеф – це підліток, в якого обличчя знівечене опіками та порізами. Одного разу він розправився з хуліганами, після чого зрозумів, що йому подобається нівечити і вбивати людей. Джеф ріже своє обличчя і робить великий шрам на роті у вигляді посмішки, після чого вбиває батьків, брата і стає серійним вбивцею. Свої напади на людей він супроводжує фразою «Іди спати»…

Слендермен – худорлявий, з довгими руками, невизначеного віку. Він мовчки стоїть в тумані, або за стіною дощу і спостерігає за майбутньою жертвою. Його особливість – безлике обличчя. Таке обличчя, мовчання і тривожні звуки за кадром натякають про щось нехороше, але глядачу зовсім незрозуміло, про що Слендермен думає, що збирається робити. Основні його жертви – діти. Він просто з’являється коли хоче, і забирає того, кого хоче. Більше жертву ніхто не побачить…

Якщо підліток захоплюється історіями з Кріпіпасти 

Давайте спочатку розберемося в ступені його захоплення.

  1. Упевнена, про історії з Кріпіпасти чули більшість підлітків, іноді передивлялися відео, зустрічали персонажів у комп’ютерних іграх тощо. Подивилися, і  займаються більш цікавими для них справами. Подібне потрібно для загальної обізнаності підлітка.
  2. Буває так, зберігає на телефоні фотографії з Кріпіпасти, передивляється відео з друзями, розмовляє з ними про героїв історій. Можливо, розповідає Вам. У вільний час займається переглядом історій. Разом з тим, підліток займається й іншими справами.
  3. Думки підлітка переважно зайняті історіями, або персонажами із Кріпіпасти. Підліток може усамітнюватися, або навпаки, шукати друзів-однодумців у соціальних мережах, листуватися з ними, зустрічатися. Кімната такого підлітка часто обклеєна фотографіями героїв, в шкільних зошитах безліч малюнків про них. Можливі надписи на тілі, в зошитах типу «Йди спати…» (Джеф), або «Ви не повинні були це робити…» (Потопленик Бен). Зустрічаються порізи на тілі підлітка. Іноді підліток підписується іменем героя Кріпіпасти у соціальній мережі. Поведінка стає агресивною, або навпаки надмірно веселою, з’являються неадекватні жарти.

Що робити батькам?

  1. Розмовляти. Просто поцікавтеся, без критики й своїх оцінок, що ваш син або донька думають про це. Почитайте разом, що допоможе вам розгорнути бесіду. Спробуйте зрозуміти: для чого воно потрібно вашій дитині. Цілком може бути, що хтось із однокласників захоплюється Кріпіпастом і ваш підліток також хоче зрозуміти суть цього захоплення, відділити для себе, що є нормально, а що – ні. Поговоріть, це важливо!
  2. Якщо ж захоплення підлітка надмірне, а розмови з вами не мають значення – варто говорити про свою стурбованість. Скажіть, що є різниця між реальними персонажами і видуманими. Подібні історії часто вигадуються дорослими з певною метою, або з нездоровою уявою і ви тривожитеся з приводу конкретних дій своєї доньки або сина. Про те, що вам доведеться обмежити підлітка в перегляді роликів, якщо ваші домовленості будуть порушуватися. Але, дуже прошу, спочатку зрозумійте, чому вашу дитину приваблюють жахливі історії. І розмовляйте!
  3. Якщо не допомагають перші два пункти, дитина наче одержима, плутає фантазії від реальності, або занадто довго триває її захоплення, як основне – вам варто звернутися до психолога. З фахівцем легше буде зрозуміти, що так приваблює вашу дитину в цих історіях: криваві сцени, підліткове лідерство, агресивна поведінка, психічна реальність деяких персонажів, або ще щось.

Я хочу нагадати, основна мета Крипіпасту – налякати.

Цілком може бути, що за допомогою такого неординарного захоплення ваш підліток тепер успішно лякає себе, або вас!

Інна Жмайло
Психолог. Психотерапевт.