Психолог, психотерапевт, психіатр: до кого звертатися?
У чому відмінність фахівців, які мають справу з психікою людини? До кого із них звертатися по допомогу?
Психолог, психотерапевт, психіатр. Предметом роботи цих трьох фахівців є психіка людини, її прояви, особливості, стан та зміни. Відрізняються вони підходами та поглядами на психіку, цілями та способами психічної допомоги.
Психіатр – це лікар, який займається вивченням причин виникнення, проявів, перебігу та лікуванням психічних розладів людини. Має медичну освіту. Проводить медичну діагностику й експертизу, встановлює діагноз, здійснює лікування, диспансеризацію, виписує ліки.
Коло компетенції психіатра – це і тяжкі психічні захворювання і межові. Мета психіатричного лікування – зняття чи усунення проявів, симптомів, стану, відновлення здоров’я людини.
Психіатри працюють в лікарнях, або (і) мають приватну практику.
Психолог має гуманітарну освіту за фахом «психологія». Він проводить психологічні консультації, тренінги, корекційну і розвивальну роботу, надає рекомендації з тих чи інших психологічних питань, бере участь у соціально-психологічній реабілітації людини після гострих травматичних подій, сприяє психологічній адаптації у суспільстві.
Психологи, в основному, працюють в соціальних службах, школах, дитячих садках, лікарнях, підприємствах, державних установах, мають приватну практику.
Психолог не ставить діагноз і не виписує ліки. Він може проводити психологічне дослідження за допомогою психологічних тестів та методик, на основі яких проводить психологічні консультації та будує подальшу психологічну роботу з людьми.
Психотерапевт – фахівець, який на базі вищої освіти, за фахом «психолог», або «психіатр», пройшов післядипломну підготовку за фахом «психотерапія». Тобто, психотерапевтом може бути людина і з гуманітарною і з медичною освітою.
Психотерапевт не призначає медикаменти! Основний інструмент його роботи – бесіда.
Сама психотерапія – це тривалий і систематичний процес, яка передбачає регулярні зустрічі. Психотерапія спрямована на вирішення свідомих і несвідомих конфліктів, покращення якості життя, стосунків, фізичного стану.
Психотерапія може здійснюватися у різних напрямках, що залежить від освіти терапевта. Наприклад, такими можуть бути: транзактний аналіз, психоаналітична терапія, гештальттерапія, арттерапія, тощо. Психотерапія може бути індивідуальною, або груповою.
Психотерапевти, працюють приватним чином, а також у психоневрологічних відділеннях лікарні.
Важливо те, що психотерапевти можуть працювати у тандемі з психіатрами й лікарями. В основному така співпраця виправдана при межових розладах, коли одночасно з медикаментозним лікуванням відбувається процес психотерапії. Тоді людина має змогу розмовляти про свій стан, страхи й тривоги, про свої стосунки і спосіб життя з психотерапевтом.
До таких випадків відносяться:
- Панічні атаки;
- Неврози;
- Депресивний стан;
- Розлади харчової поведінки (анорексія, булімія, компульсивне переїдання);
- Тривожні стани, фобії;
- Суїцидальні думки;
- Психосоматичні прояви, тощо.
Гострими ситуаціями, в яких, все таки, варто звертатися напряму до психіатра є:
- Галюцинації
- Розлади сну і харчування, які загрожують життю
- Спроба суїциду.
Якщо ситуація не гостра і має, переважно, тривалий характер – зверніться спочатку до психотерапевта. Після декількох зустрічей, зазвичай, фахівцю стає зрозуміло, чи варто рекомендувати консультацію лікаря й можливу медикаментозну підтримку.
Інна Жмайло
Психолог. Психотерапевт.