Консультації, терапія онлайн

Інтенсивність життя сьогодні така, що психологічні консультації або терапія онлайн виявляються досить зручними. Особливо гостро ми всі відчули потребу в такому форматі під час пандемії коронавірусу та вимушеного карантину. Відеозв’язок зі своїм терапевтом дає змогу отримати повноцінну психологічну допомогу. А для деяких людей онлайн-терапія може бути єдиною можливістю отримати кваліфіковану психологічну допомогу.

Як же проходить терапія онлайн? Розповім трохи: в чому її переваги та обмеження і які необхідні умови для проведення онлайн терапії.

Як підготуватися до онлайн-сеансу з психотерапевтом?

 • Ми попередньо домовляємось про час зустрічі та виходимо на зв’язок у запланований час.
 • Зустрічі зазвичай проходять через Skype або Zoom, які Вам слід попередньо скачати на ПК чи телефон.
 • Для сеансів потрібен хороший Інтернет і добре налаштована техніка.
 • Слід потурбуватися про місце проведення сеансу. Воно має бути постійним та безпечним, щоб Ви могли вільно та без обмежень розмовляти.
 • Тривалість сеансу, його вартість такі ж, як і під час офлайн-терапії.

  Психотерапія онлайн відкриває можливості для кожного

  • Якщо у Вашій місцевості немає терапевта, який розмовлятиме на Вашій мові.
  • Вимушена ізоляція, карантин, перебування в лікарні тощо.
  • Консультація можлива під час відрядження, переїзду, проживання закордоном.
  • Перебування у декретній відпустці по догляду за дитиною та неможливість приїхати на очну зустріч.

  Суттєвою перевагою є те, що використання Skype дозволяє не переривати психологічну роботу під час захворювання, відряджень, відпустки.

  Але існують і деякі недоліки: переривання зв’язку, поломка техніки або слабкий Інтернет. Також важливо розуміти, що значна частина невербальних моментів у комунікації під час Skype-зв’язку залишається за кадром, оскільки зазвичай ми бачимо один одного не повністю. Це може ускладнювати роботу й викликати певні хвилювання.

  В деяких випадках психотерапія онлайн не проводиться.

  1. Неможливість організувати простір, в якому Ви під час сеансу зможете вільно розмовляти з терапевтом. Вас ніхто не буде підслуховувати, вриватися в кімнату, перебивати сеанс.
  2. Для деяких клієнтів онлайн-формат може бути малоефективним чи навіть неприйнятним. Наприклад люди, яким складно знаходитися у контакті протягом сеансу, не перериваючи зв’язок, не відволікаючись на комп’ютерні ігри, переписку тощо. Це стосується малих дітей, деяких підлітків та навіть дорослих.
  3. Клієнти, які мають суїцидальні наміри, потребують лікування у психіатричній лікарні, перебувають у гострому або тяжкому психічному стані.

  Особливості онлайн-сеансу психотерапії з дітьми та підлітками

  Діти рухливі, тому простір для них дуже важливий. Окрім того, в роботі з маленькими пацієнтами часто використовуються такі інструменти, як гра, іграшки, малювання, ліплення, створення пісочних картин тощо. Деяким із них складно утримувати увагу тривалий час за комп’ютером. Безумовно, онлайн-формат таку роботу значно обмежує.

  Разом з тим, психологічна онлайн-консультація – це значно краще, ніж її відсутність. До того ж кваліфіковану психологічну допомогу зможуть отримати діти з місць, де поруч немає дитячих терапевтів. А батьки матимуть змогу отримати якісну консультацію щодо своєї дитини.

  Планування психологічного сеансу з дитиною потребує батьківської допомоги в налаштуванні техніки, підготовці кімнати та матеріалів для роботи. А значний об’єм корекції покладається на зустрічі для батьків, де ми розмовляємо про дитину та шляхи допомоги їй.

  Підлітки зазвичай спокійно відносяться до психологічної онлайн-роботи, хоча залюбки відвідують все ж таки й очні зустрічі.

  Обмеження такі ж, як описані вище. Частіше це неможливість організувати безпечний простір, де підліток зможе вільно розмовляти з психотерапевтом. Також є підлітки, для яких встановлення контакту з іншою людиною і є основною проблемою. В такому випадку онлайн-терапія малоефективна.

  Корисні поради для проведення курсу онлайн-терапії:

  • Якщо є така можливість, доцільно буде приїхати на першу очну зустріч для знайомства, а вже потім планувати онлайн-терапію.
  • Часто буває, що терапія онлайн проводиться з людьми, які проживають за кордоном чи в іншому місті, а під час відпустки або канікул клієнти приїжджають для очних зустрічей, які зазвичай плануються з більшою частотою.

  Отже

  Терапія онлайн і офлайн схожі між собою. Онлайн терапія має певні обмеження, але разом із тим цілком прийнятна для більшості із нас. Значною її перевагою є те, що люди з усіх куточків світу мають змогу отримати кваліфіковану психологічну допомогу.